4 Nisan 2012 Çarşamba

Kadınların Kalbinden Geçen Biscolata ( yakışıklıları) :)

Her şey yakışıklı mı yakışıklı biscolata erkeklerinin biz bayanlar için özel hazırlamış oldukları çikolataların sergilendiği reklam ile başladı. Bu reklam Şölen çikolata sayesinde, sektörde yeni bir çağın başlangıcı oldu. Açılışı bu muhteşem reklam ile yapmak istiyorum, öncelikle biraz kendimize gelelim değil mi:)
İzlediğimiz bu olağanüstü reklam televizyondan çok sosyal ağlarda bayanların paylaşımlarıyla büyük bir kitleye ulaştı. Tabi bu kitle fazlasıyla bayanlardan oluşuyor bunu kabul ediyoruz:)
Biraz markanın çıkış hikayesini ele alalım.
Biscolata markası Mart 2009’da pazara sunuldu. Hedefleri, bizlere gerçek çikolatalı tatları en üst kalite ve şimdiye kadar alışık olmadığımız modern ürün formatları ile sunmaktı. Çikolataya ve çikolatalı ürünlere genel olarak bakıldığı zaman keyfine düşkün, yaşamdan zevk almayı seven kadınlar tarafından daha çok tüketildiğini gören marka yöneticileri  Biscolata’nın hedef kitlesini "kadınlar" olarak tanımladılar. En çok ilgiyi de modern, kendine güvenen, iddialı, hayattan ne istediğini bilen, çikolatalı tatları seven, farklı deneyimlere açık ve gerçek anlamda hayatın tadını çıkaran kadınlardan gördü. Bu nedenle yeni kampanyalarında, asıl hedef kitleleri olan biz bayanlara şimdiye kadar alışık olmadığımız, farklı ama aynı zamanda hoşumuza gidecek, markanın iddiasını yansıtan bir kampanya ile ulaşmayı hedeflediler. Kadınların el üstünde tutulduğu reklam filminde; en üst kalite ve lezzetin görsel bir ihtişam ile sunulması ve bununla birlikte Biscolata markası ile yaşanan eşsiz deneyim anlatıldı. Bunu gerçekten çok net bir dille ifade ettiklerini görebiliyoruz:) İlk reklamdan kareleri ancak şu şekilde ifade edebilirim. Bir yakışıklı toplamış, bir yakışıklı taşımış, bir yakışıklı  yoğurmuş, bir yakışıklı pişirmiş, bir yakışıklı sevgisini katmış, bir yakışıklı taşımış, eee sonuç olarak biz bayanlar da hani bana hani bana demiş.)

Biskolata markası gerçekten çok başarılı bir pazarlama taktiği sergilediğini görüyoruz, bunun devamlılığını bu reklamın başarısından daha zor bir süreç olduğunu biliyoruz. Ama marka bu süre zarfında hem dijital  hem de geleneksel marketing de oldukça başarılı işlere imza attı. Hepimizin bildiği gibi facebook ve twitter fan sayfaları marka kimlikleri için oldukça önemli bir kanaldır. Biscolata hem facebook da hem de twitterda oldukça aktifdir. Yapmış olduğu kampanyaların çoğunu sosyal medya üzerinden duyurmuştur. Engagement Rate oranlarına göre Ocak 2012 ve Şubat 2012 raporu aşağıdaki gibidir. Facebook takipçi sayısı 43,631, twitter takipçi sayısı ise 2,521 kişidir. Twitter takipçisi az ama en kısa sürede bunun kat kat fazlası olacağını düşünüyorum.


Facebook sayfasında,  Biscolata hakkında insanların konuşması için bir vesile daha yaratmak. Biscolata kampanya etkisini TV kampanyasının olmadığı dönemlerde de sürdürmek. Biscolata ile 'kendilerine çok uzakta görünen deneyimleri' bile yaşayabilecekleri mesajını verebilmek. ‘Hayatın tadını bilenlere’ mesajını pekiştirmek. Ekranlar önünde yaşanan marka deneyiminin bir ayağını gerçek dünyaya taşımak. (Çünkü sosyal medyada konuşulanlar gerçek dünyada yaşananlar... ). Bir sonraki Biscolata deneyimini daha çok insana ulaştırabilmek (sayfaya fan toplamak) için ‘Hangisi Gelsin’ kampanyası başlatarak sosyal medyada ki etkiyi ölçmeyi hedefledirler. Reklam filmi yakışıklıların resimleri , onlarla ilgili bilgiler günlük olarak sosyal medya  yayınlandı, bayanların yorumları, kendi sayfalarında paylaşımları bu kampanyanın başarılı olmasında büyük etki yarattı. Bunun dışında kampanyanın popüler isimler tarafından desteklenmesi sağlandı. Ayşe Özyılmazer aktivitiye  katılımı ve twitter yorumlarıyla destek verdi. Kampanyanın sonucunda noter huzurunda 2 yakışıklı bayanlarla workshop gerçekleştirdi. Şanslı bayanlar:)

Bu tarz etkinliklerin vazgeçilmesi tabi ki de bloggerlardır, onların katılımı ve sosyal medya da yaydıkları etkileşim ile markanın bilinirliği artmış oldu.
Hepsinin yüzünde ki mutluluğa bakar mısınız:) Kim onların yerinde olmak istemez:)
Gördüğünüz gibi biscolata hiç soluk almıyor. Bütün bunlar olurken zengin ürün segmentini duyurma adına muhteşem reklam kampanyasına yeniden başladı. Biscolata markasının altında Biscolata Starz, Biscolata Stix, Biscolata Mood, Biscolata Pia ve Biscolata Choco Chips olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi mevcuttur. Ürün segmenti bol olunca tabi yeni reklamlar geliyor demektir:)
Biraz mood umuza bakalım mı:) Benim mood um tabi ki aşk ve Carlos:)
Her bir ürün kendi başına ayrı bir ses getirir mi, işte bunun kanıtını Şölen biscolata ile bize göstermiş oldu. Biscolata mood Aşk, Sağlık, Mutluluk  sizin moodunuz nedir. Ayrıca şunu belirtmem gerekir ki, evet reklam yüzleri çok yakışıklı arka fonda etkileyici bir ses Engin Altan Düzyatan'ı es geçmemek gerekir:)
ve son reklam kampanyası Biskolata Pia Egzotik, evet her bir ürünü test ettim ama bu gerçekten oldukça başarılı.
Bu reklam bana  denizden babam çıksa yerim'i anımsatıyor:) Biscolata markası Biscolata Pia ile de kadınları heyecanlandırarak ezber bozmaya devam ediyor... Her başarı ödülle taçlandırılır değil mi:)
Media Cat tarafından 2011 yılın ürünü Biscolata Pia seçildi. Kabataş Liseliler tarafından 2011 yılın reklam filmi seçildi.
Media Cat’te 2011’in Buzz Yaratan Markaları araştırmasında 5520 Fikrimühime 23 farklı kategoride yılın en çok konuşulan markaları soruldu. Bu araştırma sonrasında da;
Yılın en çok konuşulan bisküvi markası
Yılın en çok konuşulan 3. çikolatalı ürünü
Yılın en çok konuşulan 10. jingle’ı ödülleri Biscolata markasının oldu. Tebriker:)
Bir şeyi çok istersek yerine gelir aslında ama bu sefer olmadı. Biscolata yakışıklıları Turkcell'e ve Kipa'ya gittiğini görünce neden Yeditepeye'de gelmesin ki dedim. Hele de bu fotoğrafı görünce ne şanslı teyzeler var allahım demekten kendimi alamadım.
Konu olarak aldığım biscolata markasının değerlendirme yazısı sürecinde biscolata yetkililerine ulaşmam gerekiyor diye twitterdan sesimi duyurmaya çalıştım, sosyal medya da ki fan sayfalarının kullanımında ilgi ve alakalarından dolayı öncelikle kutluyorum. Hızlı bir dönüş alarak, kategori müdürü Hayat Kapuka Turaman ile iletişime geçtim. Tabi bunun incesinde Gabi hocamı arayarak öğrenciniz bizimle iletişime geçmiştir denildi, ah keşke ilk beni arasalardı şu an biscolata yakışıklılarıyla olan boy boy fotoğrafımızı yayınlıyor olacaktım:) Eğitim kurumu olmamızdan dolayı ne yapalım dedik ve bu fikrin yaratıcılarını konuk aldık. Bu süreçte Hayat hanım'ın göstermiş olduğu destek için sonsuz teşekkürler:)Tabi bütün arkadaşlarımın derse büyük bir hevesle gelmesi tamamen biscolata yakışıklıları olsa da almış olduğumuz bilgiler bize daha faydalı olduğunu düşünüyorum:)) Konuklarımız bu muhteşem reklam kampanyasının fikir babaları;
Harun Yücesoy  Proximity stratejik planlama direktörü, kampanyanın sosyal medya da ki etkilerinden bahsetti.
Haluk Sicimoğlu BBDO bünyesinden Focus 4 Genel Müdürü, aynı zaman da Bilgi Üniversitesi Reklamcılık öğr. gör. Haluk hoca bize biscolatanın kampanya sürecini, ortaya çıkarılışını, reklam aşamalarını, insanlarda yarattığı etkiyi ,feedbacklerini eğlenceli bir dille anlattı.
Bu keyifli sohbetin eğlenceli anları reklamların yayınlandığı süreç de oldu. Bayanlar ağızları kulaklarında erkekler çatık kaş modun da izlediler:)
Biscolata erkeği gören masun imc öğrencileri:)
Biscolata erkekleri markanın önüne mi geçti? bu tartışmalar devam etse de, bir marka hem reklamıyla, hem ürünüyle hem de sosyal medya da yürüttüğü kampanyalarıyla her şeyden önce bayanların kalbini kazanmasıyla bence 360 derece bir pazarlama stratejisi yaptığını görebiliyoruz.


Son olarak biscolata erkekleriyle bir fotoğrafım olamasa da fikir babalarıyla bir hatıra fotoğrafı çekme imkanım oldu:)
Herkese Aşk, Sağlık ve Mutluluk dolu biscolatalı günler dilerim:)

Twitter @mybiscolata
Facebook.com/biscolata

Sevgiler
Özlem Altıkulaç

Hiç yorum yok: