13 Aralık 2012 Perşembe

2012 Yılının Arama Trendleri Neler?


Ne ara 2012 bitiyor da biz yeni bir yıl için ger sayım yapmaya başlıyoruz anlayamıyorum...

Zaman'ın suyu çıktı artık nasıl aktığı belli değil:) 
Bu yazım çok zamanlı olacak gibi geliyor bana, zaman demişken çok uzun zaman oldu yazı yazmadığımı fark ettim:)
Eee biraz da benim kalemime sağlık olsun bakalım.

İnternette gezinirken bakıyım 2012 yılına damgasını vuran haberler, olaylar nedir diye? Kendimi Google Zeitgeist sayfasında buldum.

2012 yılının arama trendlerine girdim, son zamanların en gözde olayı tt olma, hangi dizi konuşulmuş, hangi olay herkesin dilinde, hangi ünlü nerede ne yapıyor yaz google hoppp her şey dökülsün karşına:)
Ben de bunu size toplu halde sunmak istedim, neden mi canım sıkıldı da ondan:)

Öncelikle arama motorunda trend olanlara bir göz atalım;


Twitter'ın listede olmaması beni biraz şaşırttı aslında, ama en dikkatimi çekende Araba Oyunları oldu:) Araba oyunları için bu kadar seferber olan erkekler başka şeyler içinde çaba sarf etseler keşke.
8'de İşkur'u görüyoruz, hemen Tuik 2012 işsizlik oranlarına baktım ve aşağıdaki en güncel tablo ile karşılaştım.
Genç nüfusta işsizlik oranı 17.2, istihdam edlenlerin yüzde 58,2'si 10 kişiden az çalışanı olan iş yerinde çalıştığı, yüzde 3'ünün ek bir işinin bulunduğu, yüzde 2,4'ünün mevcut işini değiştirmek için veya mevcut işine ek olarak bir iş aradığı tespit edilmiş. Ücretli olarak çalışanların yüzde 86,4'ü sürekli bir işte çalışıyor.
Türkiye'nin durumu bu ne yazık ki:(

En çok aranan TV Dizileri var sırada, bu liste beni gerçekten şaşırttı. Tabi yıl geneline baktığımız için sezon sonu itibarı ile başlayan dizilerin adı bile geçmiyor. Buradan son dönemin favori dizisi "Benim için üzüme" yi çıkarıyorum:) twitter'da da salı akşamları özellikle tt olan bir dizinin arama motorunda adı geçmesi diye bir şey söz konusu olamaz sanırım:)
6 ve 10. sıraları hiç kaileye bile almıyorum, allah rızası için birileri bu dizileri yayından kaldırsın ekran kirliliğinden başka bir şey değiller.
Suskunlar benim favori dizimdi fakat onun suyunu çıkarttılar maalesef sonu da hüsran oldu zaten, hazin son Final damgasını yedi:(
Yalan Dünya'nın da gününü sürekli değiştirip duruyorlar yakındır solandıracaklar galiba, ben hayatımda bu kadar yapmacık ve reklam kokan bir dizi daha görmedim, insanları iyice mal yerine koyuyorlar ve biz de onların istediği şeyi yapıp izlemeye devam ediyoruz.

İşte en çok aranan ünlüler listesi; Ajda'm benim canımın içi idolüm 10 numaram:)
Erol Köse sayesinde Hadise yılı 1. olarak kapatmadıysa ben de Özlem değilim, resmen kadın yılını yaşıyor valla. reklamın iyisi kötüsü olmaz tekniğini uyguluyor. Gerçi bunu genel olarak ünlüler yapıyor, yeter ki isimleri bir magazin kanalında geçsin, veya haber olsunlar bir gazeteye falan filan. 
Bize ne bundan o kısmı anlayamadılar hala...


O yüzden ünlü kısmını geçiyorum, herkesin hayatı kendine dostlar:)

Erkeklerin dikkatini çekelim birazda, gerçi raporlar konuşuyor benim bir şey söylememe gerek yok sanırım:) Bize her yer Galatasaray, sadece arama motorları değil.
Beşiktaş'a ayrı bir sempatim var, onun 5. olmasına üzüldüm nokta.

Ve Sıra Seyahat Noktalarında, insanlar 1 yıl boyunca çalışıp tatilin hayali kurarken bir yandan da nereye giderim diye pc başında yer yök tavan yapıyorlar, hala anlamıyorum bu Antalya neden hep 1:) Bir ben mi sevmiyorum bu memleketi koskoca 2012 verisi yanılıyor olamaz sanırım.


Ben sadece Türkiye bazında ele aldım ama size tavsiyem tüm Ülkelerin detayları mevcut, araştırma yapmayı sevenler için bakılmasını tavsiye ediyorum.
Özellikle google trends' e girdiğiniz zaman gerçekten kendinizi kaybedebiliyorsunuz, hem öğreniyorsunuz hem eğleniyorsunuz:) 

http://www.google.com.tr/trends/

Şimdilik bu kadar, 2013 de daha sık yazılarla karşınıza çıkacağım:)

Sevgiler,

Hiç yorum yok: